D270J20C0GH6TJ5R
Mfr.Part #
D270J20C0GH6TJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 27PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Termination :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Series :
D
Packing Method :
TR, 14 INCH
Composition :
Ceramic
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Height :
9mm
Depth :
4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size Code :
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Kinked
Mount :
Through Hole
Multilayer :
No
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
27pF
Published :
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Disc
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
D270J20C0GH6TJ5R
Vishay D270J20C0GH6TJ5R
D 27pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D270J20C0GH6TJ5R Overview
Programs on this device are of 0.197Dia 5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D270J20C0GH6TJ5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm