D26V0S1U2LP20-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D26V0S1U2LP20-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
2-UDFN
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 44VC U-DFN2020-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Type :
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
44V
Voltage - Breakdown (Min) :
28V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
4800W 4.8kW
Package / Case :
2-UDFN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
R-PBCC-N2
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Power Dissipation-Max :
0.5W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Unidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
630pF @ 1MHz
Power Line Protection :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
4800W