D25S33E4GX00LF
Mfr.Part #
D25S33E4GX00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Package / Case
Metal
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Housing Material :
PBT
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
18.77mm
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Radiation Hardening :
No
Gender :
Receptacle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Voltage - Rated :
300V
Number of Rows :
2
Max Voltage Rating (AC) :
300V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Published :
Gold
Body Material :
Metal
Black
Pitch :
2.84mm
Width :
12.55mm
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Contacts :
1
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Current Rating (Amps) :
5A
Package / Case :
Current Rating :
5A
Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions :
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Backset Spacing :
0.318 (8.08mm)
Length :
53.03mm
Datasheets
D25S33E4GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E4GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, Package / Case:Metal, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25S33E4GX00LF pinout, D25S33E4GX00LF datasheet PDF, D25S33E4GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25S33E4GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D25S33E4GX00LF
D25S33E4GX00LF Overview
D25S33E4GX00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25S33E4GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25S33E4GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP