D25P90C6PA00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D25P90C6PA00
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 25P VERT PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Termination :
Press-Fit
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
Delta D
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
5A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
2.76mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
300V
Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Feature :
Grounding Indents
Length :
53.03mm
Connector Style :
D-Sub
Number of Terminations :
25
Depth :
12.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Straight
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
11 Weeks
Gender :
Male
Housing Material :
PBT
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Number of Ports :
1
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Contact Plating :
Gold, Tin
Number of Positions :
25
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Datasheets
D25P90C6PA00
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6PA00 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:25, Operating Temperature:-55°C~125°C, D25P90C6PA00 pinout, D25P90C6PA00 datasheet PDF, D25P90C6PA00 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P90C6PA00 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P90C6PA00LF Overview
D25P90C6PA00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P90C6PA00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P90C6PA00LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP