D25P81C4GV00LF
Mfr.Part #
D25P81C4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A PRESS
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Press-Fit
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Contact Type :
Signal
Contact Plating :
Gold, Tin
Series :
Delta D
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
300V
Connector Style :
D-Sub
Contact Finish :
Gold
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
25
Housing Material :
PBT
Gender :
Male
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Radiation Hardening :
No
Number of Rows :
2
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness :
Flash
Depth :
20.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Number of Terminations :
25
Orientation :
RIGHT ANGLE
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
53.03mm
Datasheets
D25P81C4GV00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C4GV00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:25, D25P81C4GV00LF pinout, D25P81C4GV00LF datasheet PDF, D25P81C4GV00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D25P81C4GV00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D25P81C4GV00LF Overview
D25P81C4GV00LF Features
25 basic kinds of terminations
Delta D series
D25P81C4GV00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D25P81C4GV00LF D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP