D251N18BXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D251N18BXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.8KV 255A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1800V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Stud Mount
Element Configuration :
Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
6.3kA
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
180°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
5.3kA
Reverse Voltage :
1.8kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30mA @ 1800V
Max Surge Current :
6.3kA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diode Type :
Standard
Number of Pins :
2
Published :
Package / Case :
DO-205AA, DO-8, Stud
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Peak Reverse Current :
30mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.8kV
Lead Free :
Lead Free
Halogen Free :
Halogen Free
Mount :
Stud
Forward Current :
255A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
D251N18BXPSA1
Infineon Technologies D251N18BXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~180°C 30mA @ 1800V Bulk DO-205AA, DO-8, Stud Stud Mount
D251N18BXPSA1 Overview
An acceptable reverse voltage would be 1.8kV.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 255A.There is no maximum value for 6.3kA surge current.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 30mA.
D251N18BXPSA1 Features
the peak reverse is 30mA
D251N18BXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D251N18BXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB