D24V0S1B2TQ-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D24V0S1B2TQ-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
GENERAL PROTECTION PP SOD523 T&R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Type :
Zener
Packaging :
Cut Tape
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Brand :
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
27V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
40V
RoHS :
Details
Bidirectional Channels :
1
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1A (8/20μs)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance @ Frequency :
18pF @ 1MHz
Product Status :
Active
Clamping Voltage :
40 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)
Polarity :
Bidirectional
Supplier Device Package :
SOD-523
Working Voltage :
24 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Applications :
Automotive, HDMI, USB
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Number of Channels :
1 Channel
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
28.9 V
Power - Peak Pulse :
6W