D20V0L1B2WSQ-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D20V0L1B2WSQ-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
GENERAL PROTECTION PP SOD323 T&R
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Product Status :
Active
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
30V
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
90 W
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Power Line Protection :
No
Packaging :
MouseReel
Breakdown Voltage-Max :
25 V
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Breakdown Voltage-Min :
21 V
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min) :
21V
Bidirectional Channels :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Brand :
Number of Elements :
1
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
Single
Terminal Form :
Gull wing
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminals :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20 V
Polarity :
Bidirectional
Capacitance @ Frequency :
10pF @ 1MHz
RoHS :
Details
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20V (Max)
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
SOD-323
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Dissipation-Max :
0.2 W
Power - Peak Pulse :
90W