D20BU101K5PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D20BU101K5PX
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0202 (0505 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V 0202
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Feature :
Bonding Mountable, Gold Flash Termination, Single Layer
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, SLCC
Factory Lead Time :
26 Weeks
Capacitance :
100pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0202 (0505 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Di-Cap®
Max Operating Temperature :
105°C
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.005 0.13mm
Height :
102μm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.020Lx0.020W 0.51mmx0.51mm
Packaging :
Tray
Datasheets
D20BU101K5PX
Di-Cap® 100pF Ceramic Capacitor ±10% 0.020Lx0.020W 0.51mmx0.51mm Bonding Mountable, Gold Flash Termination, Single Layer Surface Mount, SLCC 0202 (0505 Metric)