D1WEL0805CR402F-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D1WEL0805CR402F-T5
Manufacturer
Thin Film Technology Corp.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0805 50PPM 0.402 OHM 1.0% 0.
Manufacturer :
Thin Film Technology Corp.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
D1WEL
Features :
Anti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
402 mOhms
Ratings :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Height - Seated (Max) :
0.033 (0.85mm)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.083 L x 0.053 W (2.11mm x 1.35mm)
Product Status :
Active
Composition :
Metal Foil
Thin Film Technology Corp. D1WEL0805CR402F-T5
D1WEL Series, Metal Foil, 402 mOhms, 0.75W, 3/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C