D1U54-D-1200-12-HA3PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D1U54-D-1200-12-HA3PC
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 12V 1200W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Mount :
Rack
Package / Case :
Module
Output Voltage :
12V
Height :
39.878mm
Power (Watts) :
1200W
Width :
54.5mm
Efficiency :
92%
Voltage - Input (Min) :
-40V
Type :
Front End
Operating Temperature :
0°C~55°C
Voltage - Input (Max) :
-72V
Mounting Type :
Rack Mount
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Output Power :
1.2kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Box
Series :
D1U54-D-1200 (1200W)
Size / Dimension :
12.66Lx2.15W x 1.57 H 321.5mmx54.5mmx40.0mm
Max Power Dissipation :
1.2kW
Output Current :
100A
Factory Lead Time :
30 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Approval Agency :
CB, cCSAus, CE
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Murata Power Solutions D1U54-D-1200-12-HA3PC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD