D150G20C0GL6TJ5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D150G20C0GL6TJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead/Base Style :
Kinked
Width :
4mm
Size Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Height :
9mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
No
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Published :
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
500V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5.0038mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
D
Capacitance :
15pF