D13W3S17B5GX3CLF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D13W3S17B5GX3CLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Housing Material :
Steel
Length :
53.03mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Dielectric Material :
Polyester
Filter Feature :
No
Contact Finish :
Gold
Shell Finish :
TIN/ZINC CHROMIUM
Number of Rows :
2
Color :
Black
DIN Conformance :
No
Feature :
Board Lock, Mounting Brackets
Packaging :
Tray
Termination :
Solder
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Total Number of Contacts :
13
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Terminations :
13
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
Phosphor Bronze
UL Flammability Code :
94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
0.409 (10.40mm)
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Gender :
FEMALE
Lead Free :
Lead Free
Empty Shell :
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Delta D
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
7.5A
Current Rating (Amps) :
7.5A 40A
Mixed Contacts :
yes
Contact Type :
Signal and Power
Depth :
20.87mm
Datasheets
D13W3S17B5GX3CLF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D13W3S17B5GX3CLF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Number of Terminations:13, Operating Temperature:-55°C~125°C, D13W3S17B5GX3CLF pinout, D13W3S17B5GX3CLF datasheet PDF, D13W3S17B5GX3CLF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D13W3S17B5GX3CLF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions D13W3S17B5GX3CLF
D13W3S17B5GX3CLF Overview
D13W3S17B5GX3CLF Features
13 basic kinds of terminations
Delta D series
D13W3S17B5GX3CLF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D13W3S17B5GX3CLF D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP