D120J20C0GF63J5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D120J20C0GF63J5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
12pF
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Pitch :
5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead/Base Style :
Kinked
Width :
4mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Series :
D
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Multilayer :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
10mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Length :
5mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
D120J20C0GF63J5R
Vishay D120J20C0GF63J5R
D 12pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D120J20C0GF63J5R Overview
A 0.197Dia 5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D120J20C0GF63J5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm