D101G29C0GH63L2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D101G29C0GH63L2R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
D
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Published :
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Length :
7.5mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.5mm
REACH SVHC :
Unknown
Depth :
3.5mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Lead Style :
Straight
Tolerance :
±2%
Multilayer :
No
ECCN Code :
EAR99
Height :
9mm
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Composition :
Ceramic
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
100pF