D100J20C0GL63J5R
Mfr.Part #
D100J20C0GL63J5R
Description
CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Kinked
Depth :
4mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Thickness :
3.5mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10pF
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Multilayer :
No
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Diameter :
600 µm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
5mm
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
9mm
Voltage - Rated DC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Termination :
Radial
Size Code :
Radial, Disc
HTS Code :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
D100J20C0GL63J5R
Vishay D100J20C0GL63J5R
D 10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D100J20C0GL63J5R Overview
A 0.197Dia 5.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D100J20C0GL63J5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V