D100G20C0GL6UJ5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D100G20C0GL6UJ5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 500V C0G/NP0 RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
D
Dielectric :
C0G
Package / Case :
Radial, Disc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Length :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±2%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Published :
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Kinked
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4mm
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
9mm
Multilayer :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Capacitance :
10pF
Pbfree Code :
yes
Datasheets
D100G20C0GL6UJ5R
Vishay D100G20C0GL6UJ5R
D 10pF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.197Dia 5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
D100G20C0GL6UJ5R Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
D100G20C0GL6UJ5R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm