CZRUR16VB-HF
Mfr.Part #
CZRUR16VB-HF
Package / Case
2-SMD, No Lead
Description
DIODE ZENER 16V 150MW 0603
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au)
Zener Voltage :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Element Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
16V
Tolerance :
±3%
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Impedance-Max :
36Ohm
Max Power Dissipation :
150mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
Impedance :
36Ohm
Datasheets
CZRUR16VB-HF
Comchip Technology CZRUR16VB-HF
ZENER DIODE 36Ohm ±3% 16V 100nA @ 12V -55°C~125°C 150mW 2-SMD, No Lead
CZRUR16VB-HF Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 12V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRUR16VB-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)