CZRU5V6B
Mfr.Part #
CZRU5V6B
Description
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0603
Stock
1
In Stock :
Tolerance :
±2%
Zener Voltage :
5.6V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
HTS Code :
Max Power Dissipation :
150mW
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 3V
Impedance :
25Ohm
Published :
2011
Impedance-Max :
25Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Datasheets
CZRU5V6B
Comchip Technology CZRU5V6B
25Ohm ±2% 5.6V 2μA @ 3V -55°C~125°C 150mW 2-SMD, No Lead
CZRU5V6B Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 2μA @ 3V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRU5V6B Features
reverse leakage current of 2μA @ 3V
2μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)