CZRU52C8V2
Mfr.Part #
CZRU52C8V2
Description
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0603
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Forward Voltage :
900mV
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
8.2V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Diode Type :
ZENER DIODE
Output Current :
500mA
Number of Elements :
1
Base Part Number :
CZRU52C8V2
Zener Voltage :
8.2V
Impedance :
7Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Reference Voltage :
8.2V
Pin Count :
2
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Polarity :
Unidirectional
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max Power Dissipation :
150mW
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Impedance-Max :
7Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 6V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Terminations :
2
Power Rating :
150mW
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Datasheets
CZRU52C8V2
Comchip Technology CZRU52C8V2
ZENER DIODE 7Ohm ±5% 8.2V 100nA @ 6V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
CZRU52C8V2 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 100nA @ 6V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 100nA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 5mA zener current.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
CZRU52C8V2 Features
reverse leakage current of 100nA @ 6V
100nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA