CZRU52C24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CZRU52C24
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 24V 150MW 0603
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2-SMD, No Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
150mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Number of Elements :
1
Tolerance :
±5%
Power Dissipation :
150mW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Output Current :
500mA
Pbfree Code :
yes
Published :
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Zener Current :
5mA
Zener Voltage :
24V
Number of Terminations :
2
Base Part Number :
CZRU52C24
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Max Power Dissipation :
150mW
Impedance-Max :
80Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 18V
Voltage - Rated DC :
24V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
JESD-609 Code :
e4
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Gold (Au)
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
24V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Tol-Max :
5%
Impedance :
80Ohm
Datasheets
CZRU52C24
Comchip Technology CZRU52C24
ZENER DIODE 80Ohm ±5% 24V 100nA @ 18V -55°C~125°C 150mW 2 Terminations 2-SMD, No Lead
CZRU52C24 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 18V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 100nA.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.
CZRU52C24 Features
reverse leakage current of 100nA @ 18V
100nA @ 18V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA