CZRT55C8V2-G
Mfr.Part #
CZRT55C8V2-G
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description
DIODE ZENER 8.2V 350MW SOT23-3
Impedance-Max :
15Ohm
Mount :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
8.2V
Tolerance :
±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
700nA @ 5V
HTS Code :
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
JESD-609 Code :
e3
Impedance :
15Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
350mW
Published :
Working Test Current :
5mA
Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
8.2V
Datasheets
CZRT55C8V2-G
Comchip Technology CZRT55C8V2-G
ZENER DIODE 15Ohm ±6% 8.2V 700nA @ 5V -65°C~150°C 350mW TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
CZRT55C8V2-G Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 700nA @ 5V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V during operation.Working test voltage should be set to 5mA for this device to operate.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRT55C8V2-G Features
reverse leakage current of 700nA @ 5V
700nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA