CZRL55C5V6-G
Mfr.Part #
CZRL55C5V6-G
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Power - Max :
500 mW
Mounting Type :
Surface Mount
Comchip Technology Corporation Ltd
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
RoHS :
Non-Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 1 V
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6 V
Tolerance :
±7.14%
Impedance (Max) (Zzt) :
40 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CZRL55C5V6-G
ZENER DIODE ±7.14% 100 nA @ 1 V 175°C (TJ) DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
CZRL55C5V6-G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100 nA @ 1 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6 V.For operation, diode reaches 1.5 V @ 200 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRL55C5V6-G Features
reverse leakage current of 100 nA @ 1 V
100 nA @ 1 V is the maximum voltage (Tol)