CZRL55C24-G
Mfr.Part #
CZRL55C24-G
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80
Compliant
Number of Terminals :
2
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 18 V
Power Dissipation-Max :
0.5 W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
WRAP AROUND
Case Connection :
Isolated
Voltage Tol-Max :
5.79%
Series :
Polarity :
Unidirectional
Tolerance :
±5.83%
Dynamic Impedance-Max :
80 Ω
Terminal Position :
END
Product Status :
Obsolete
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Power - Max :
500 mW
Package Shape :
Round
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Surface Mount :
yes
Working Test Current :
5 mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
24 V
Knee Impedance-Max :
220 Ω
Reverse Current-Max :
0.1 µA
Impedance (Max) (Zzt) :
80 Ohms
Reverse Test Voltage :
18 V