CZRL55C13-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CZRL55C13-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Terminals :
2
Terminal Position :
END
Power - Max :
500 mW
Dynamic Impedance-Max :
26 Ω
Diode Type :
ZENER DIODE
Series :
Configuration :
Single
Supplier Device Package :
SOD-80 MiniMELF
Product Status :
Obsolete
Voltage Tol-Max :
6.42%
Terminal Form :
WRAP AROUND
Reverse Current-Max :
0.1 µA
Polarity :
Unidirectional
Impedance (Max) (Zzt) :
26 Ohms
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Working Test Current :
5 mA
Reverse Test Voltage :
10 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
13 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100 nA @ 10 V
Package Shape :
Round
Diode Element Material :
SILICON
Knee Impedance-Max :
110 Ω
Tolerance :
±6.54%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation-Max :
0.5 W
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
175°C (TJ)