CZRF52C15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CZRF52C15
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 15V 200MW 1005
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation :
200mW
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Impedance :
30Ohm
Zener Current :
5mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Terminal Form :
NO LEAD
Diode Type :
ZENER DIODE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
5%
Reference Voltage :
15V
Output Current :
500mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Gold
Zener Voltage :
15V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
1005 (2512 Metric)
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
15V
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Element Configuration :
Single
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
30Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Unidirectional
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
JESD-30 Code :
R-PDSO-N2
Max Power Dissipation :
200mW
Max Reverse Leakage Current :
100nA
HTS Code :
Power Rating :
200mW
Base Part Number :
CZRF52C15
Datasheets
CZRF52C15
Comchip Technology CZRF52C15
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 100nA @ 11V -55°C~125°C 200mW 2 Terminations 1005 (2512 Metric)
CZRF52C15 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 100nA @ 11V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 5% is set.During reverse leakage, the maximum current reaches 100nA.Design flexibility is enhanced by its zener current of 5mA.For operation, diode reaches 900mV @ 10mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
CZRF52C15 Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA