CZRER52C5V6-HF
Mfr.Part #
CZRER52C5V6-HF
Description
DIODE ZENER 5.6V 150MW 0503
Impedance-Max :
40Ohm
Tolerance :
±5%
Base Part Number :
CZRER52C5V6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance :
40Ohm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Max Power Dissipation :
150mW
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Zener Voltage :
5.6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 1V