CZRER52C4V7
Mfr.Part #
CZRER52C4V7
Package / Case
0503 (1308 Metric)
Description
DIODE ZENER 4.7V 150MW 0503
Max Power Dissipation :
150mW
1 (Unlimited)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Element Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
5%
Power Dissipation :
150mW
Tolerance :
±5%
Voltage Tol-Max :
5%
Zener Voltage :
4.7V
Published :
Number of Elements :
1
Reference Voltage :
4.7V
Zener Current :
5mA
Impedance :
78Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Package / Case :
0503 (1308 Metric)
Impedance-Max :
78Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
CZRER52C4V7
Comchip Technology CZRER52C4V7
ZENER DIODE 78Ohm ±5% 4.7V 5μA @ 2V -55°C~125°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER52C4V7 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 2V.5% indicates the maximum possible voltage (Tol) of 5%.A maximum reverse leakage current of 5μA is observed.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is provided.
CZRER52C4V7 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 5mA