CZRER52C18
Mfr.Part #
CZRER52C18
Description
DIODE ZENER 18V 150MW 0503
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
5mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Elements :
1
Impedance :
50Ohm
Tolerance :
±5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
0503 (1308 Metric)
Voltage Tolerance :
5%
Zener Voltage :
18V
EAR99
Power Dissipation :
150mW
Impedance-Max :
50Ohm
HTS Code :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 14V
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
150mW
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Voltage :
18V
Datasheets
CZRER52C18
Comchip Technology CZRER52C18
ZENER DIODE 50Ohm ±5% 18V 100nA @ 14V -55°C~125°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER52C18 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 14V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.As it has a zener current of 5mA, it has a tremendous amount of design flexibility.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
CZRER52C18 Features
reverse leakage current of 100nA @ 14V
100nA @ 14V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA