CZRER52C16
Mfr.Part #
CZRER52C16
Description
DIODE ZENER 16V 150MW 0503
Diodes - Zener - Single
Zener Current :
5mA
Reference Voltage :
16V
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation :
150mW
Max Power Dissipation :
150mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Impedance :
40Ohm
Voltage Tolerance :
5%
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Published :
Zener Voltage :
16V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Impedance-Max :
40Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 12V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Tol-Max :
5%
Datasheets
CZRER52C16
Comchip Technology CZRER52C16
ZENER DIODE 40Ohm ±5% 16V 100nA @ 12V -55°C~125°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER52C16 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 100nA @ 12V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 5mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 900mV @ 10mA is supplied.
CZRER52C16 Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 5mA