CZRER52C15-HF
Mfr.Part #
CZRER52C15-HF
Package / Case
0503 (1308 Metric)
Description
DIODE ZENER 15V 150MW 0503
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 11V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
JESD-609 Code :
e4
Zener Voltage :
15V
Package / Case :
0503 (1308 Metric)
HTS Code :
Impedance-Max :
30Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
15V
Max Power Dissipation :
150mW
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Finish :
Gold (Au)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Impedance :
30Ohm
Datasheets
CZRER52C15-HF
ZENER DIODE 30Ohm ±5% 15V 100nA @ 11V -55°C~150°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER52C15-HF Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 100nA @ 11V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 15V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 900mV @ 10mA must be supplied.
CZRER52C15-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 11V
100nA @ 11V is the maximum voltage (Tol)