CZRER52C12-HF
Mfr.Part #
CZRER52C12-HF
Description
DIODE ZENER 12V 150MW 0503
Impedance :
20Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Base Part Number :
CZRER52C12
Impedance-Max :
20Ohm
Zener Voltage :
12V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 9V
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Gold (Au)
HTS Code :
Max Power Dissipation :
150mW
Datasheets
CZRER52C12-HF
ZENER DIODE 20Ohm ±5% 12V 100nA @ 9V -55°C~150°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER52C12-HF Overview
A reverse leakage current of 100nA @ 9V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
CZRER52C12-HF Features
reverse leakage current of 100nA @ 9V
100nA @ 9V is the maximum voltage (Tol)