CZRER3V9B-HF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CZRER3V9B-HF
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
0503 (1308 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0503
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener Voltage :
3.9V
Tolerance :
±3%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Max Power Dissipation :
150mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Gold (Au)
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
90Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
0503 (1308 Metric)
Impedance-Max :
90Ohm
Datasheets
CZRER3V9B-HF
ZENER DIODE 90Ohm ±3% 3.9V 10μA @ 1V -55°C~125°C 150mW 0503 (1308 Metric)
CZRER3V9B-HF Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 10μA @ 1V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
CZRER3V9B-HF Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)