CZRB3180-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CZRB3180-G
Manufacturer
Comchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 180V 3W DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Published :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 136.8V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Zener Voltage :
180V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
180V
Diode Type :
ZENER DIODE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Working Test Current :
4.2mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
180V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
C BEND
Diode Element Material :
SILICON
Impedance :
700Ohm
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Polarity :
Unidirectional
Impedance-Max :
700Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
3W
Element Configuration :
Single
Pin Count :
2
Datasheets
CZRB3180-G
Comchip Technology CZRB3180-G
ZENER DIODE 700Ohm ±5% 180V 500nA @ 136.8V 3W 2 Terminations DO-214AA, SMB
CZRB3180-G Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 136.8V.A voltage of 5% is considered to be the maximum that can be output (Tol).During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 180V volts.Setting the working test voltage to 4.2mA is required to operate this device.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5V @ 200mA V.
CZRB3180-G Features
reverse leakage current of 500nA @ 136.8V
500nA @ 136.8V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 4.2mA
minimal dynamic impedance is 4.2mA