CYF0072V18L-133BGXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CYF0072V18L-133BGXI
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
209-BGA
Datasheet
Download
Description
FIFO FIFOS SYNCHRONOUS MEMORY
Stock
693
In Stock :
693
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
FIFOs Memory
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.575V
Access Time :
10ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
2009
Memory Size :
72M 2M x 36
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Operating Supply Voltage :
1.8V
Memory IC Type :
OTHER FIFO
Lead Free :
Lead Free
Parallel/Serial :
Parallel
Packaging :
Tray
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.96mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Cycle Time :
7.5 ns
Number of Terminations :
209
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.425V
Number of Pins :
209
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Max Frequency :
133MHz
FWFT Support :
No
Output Enable :
yes
Memory Width :
36
Organization :
2MX36
Supply Current-Max :
0.6mA
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
CYF0072V18
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Density :
72 Mb
Programmable Flags Support :
yes
Element Configuration :
Dual
Expansion Type :
Width
Length :
22mm
Bus Directional :
Uni-Directional
Function :
SYNCHRONOUS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
Ball
Data Bus Width :
36b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Pitch :
1mm