CY7C53120E2-10SXI
Mfr.Part #
CY7C53120E2-10SXI
Package / Case
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Description
IC PROCESSOR NEURON 32-SOIC
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
2
Number of I/O :
11
Memory Type :
Flash
Height :
2.997mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max Junction Temperature (Tj) :
105°C
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
Base Part Number :
CY7C53120
Peripherals :
LVD
Contact Plating :
Gold, Tin
Oscillator Type :
External
Data Rate :
2.5 Mbps
Pin Count :
32
Series :
Neuron®
Controller Series :
CY7C531xx
Mounting Type :
Surface Mount
Data Bus Width :
8B
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Weight :
766.089163mg
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
2K x 8
Operating Supply Voltage :
5V
Package / Case :
32-SOIC (0.445, 11.30mm Width)
Applications :
Network Processor
ECCN Code :
EAR99
Interface :
Serial
Core Processor :
Pipelined
Program Memory Type :
FLASH (2kB), ROM (10kB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Supply Current :
20mA
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Pins :
64
Operating Supply Current :
32mA
Memory Size :
12kB
Frequency :
10MHz
Address Bus Width :
16b
Datasheets
CY7C53120E2-10SXI
Introducing Application Specific Microcontrollers Infineon Technologies CY7C53120E2-10SXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:CY7C53120, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:32-SOIC (0.445, 11.30mm Width), Number of Pins:64, CY7C53120E2-10SXI pinout, CY7C53120E2-10SXI datasheet PDF, CY7C53120E2-10SXI amp .Beyond Application Specific Microcontrollers Infineon Technologies CY7C53120E2-10SXI ,we also offer CYUSB3035-BZXC, CYUSB3035-BZXI, CYPD2122-24LQXIT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.