CY7C4245-10ASXCT
Mfr.Part #
CY7C4245-10ASXCT
Package / Case
64-LQFP
Description
IC SYNC FIFO MEM 4KX18 64LQFP
Product Category :
FIFOs Memory
Height Seated (Max) :
1.6mm
Terminal Form :
Gull wing
Programmable Flags Support :
yes
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
100MHz
Nominal Supply Current :
45mA
Function :
SYNCHRONOUS
Cycle Time :
10 ns
Organization :
4KX18
Output Enable :
yes
Parallel/Serial :
Parallel
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
RETRANSMIT
Length :
10mm
Density :
72 kb
Bus Directional :
Uni-Directional
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C
Number of Terminations :
64
Number of Pins :
64
Expansion Type :
Depth, Width
Max Supply Current :
45mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Access Time :
8ns
Word Size :
18b
Memory Size :
72K 4K x 18
Package / Case :
64-LQFP
Direction :
Unidirectional
Number of Circuits :
2
Base Part Number :
7C4245
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
5V
Operating Supply Voltage :
5V
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Element Configuration :
Dual
Data Bus Width :
18b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Width :
18
Published :
FWFT Support :
No
Series :
CY7C
Terminal Pitch :
0.5mm