CY7C264-55WC
Mfr.Part #
CY7C264-55WC
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
UVPROM, 8KX8, 55NS, CMOS
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Memory Type :
Non-Volatile
Memory Density :
65536 bit
Parallel/Serial :
Parallel
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Memory Format :
EPROM
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Memory Organization :
8K x 8
Package :
Bulk
Number of Functions :
1
Surface Mount :
No
Pin Count :
24
Technology :
EPROM - UV
Base Product Number :
CY7C264
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Reach Compliance Code :
Unknown
Access Time :
55 ns
Memory Size :
64Kbit
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Terminal Pitch :
2.54 mm
Width :
15.24 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Write Cycle Time - Word, Page :
Rochester Electronics LLC
Qualification Status :
COMMERCIAL
Seated Height-Max :
5.715 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
R-GDIP-T24
Length :
31.877 mm