CY7C1645KV18-400BZXI
Mfr.Part #
CY7C1645KV18-400BZXI
165-LBGA
Stock
16
In Stock :
16
Terminal Pitch :
1mm
Number of Ports :
2
Terminal Position :
BOTTOM
Access Time :
450 ps
Base Part Number :
CY7C1645
Height Seated (Max) :
1.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Number of Pins :
165
Standby Current-Max :
0.44A
Address Bus Width :
20b
SRAM
Density :
144 Mb
Memory Type :
Volatile
Packaging :
Tray
Memory Size :
144Mb 4M x 36
JESD-609 Code :
e1
Mount :
Surface Mount
Word Size :
36b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Width :
36
Number of Terminations :
165
Factory Lead Time :
13 Weeks
Nominal Supply Current :
1.17A
Standby Voltage-Min :
1.7V
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Operating Supply Voltage :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Published :
2003
Length :
17mm
Organization :
4MX36
Radiation Hardening :
No
Clock Frequency :
400MHz
Supply Voltage :
1.8V