CY7C1565V18-400BZXC
Mfr.Part #
CY7C1565V18-400BZXC
165-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Memory
Word Size :
36b
Length :
17mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.8V
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1mm
Standby Voltage-Min :
1.7V
Density :
72 Mb
Standby Current-Max :
0.55A
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Memory Format :
SRAM
Number of Ports :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Number of Functions :
1
Operating Supply Voltage :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Pins :
165
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Memory Interface :
Parallel
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
165
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Qualification Status :
Not Qualified
I/O Type :
Separate
Address Bus Width :
19b
Clock Frequency :
400MHz
Base Part Number :
CY7C1565
Nominal Supply Current :
1.4A
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Height Seated (Max) :
1.4mm