CY7C1545V18-375BZC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C1545V18-375BZC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
165-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Height Seated (Max) :
1.4mm
Number of Functions :
1
Base Part Number :
CY7C1545
Supply Voltage :
1.8V
ECCN Code :
3A991.B.2.A
I/O Type :
Separate
Memory Format :
SRAM
Terminal Position :
BOTTOM
Reach Compliance Code :
not_compliant
Access Time (Max) :
0.45 ns
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Power Supplies :
1.5/1.81.8V
Memory Interface :
Parallel
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Pin Count :
165
Clock Frequency :
375MHz
Memory Type :
Volatile
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Memory Density :
75497472 bit
HTS Code :
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Number of Terminations :
165
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Length :
17mm
Standby Current-Max :
0.525A
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
JESD-30 Code :
R-PBGA-B165
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Output Characteristics :
3-STATE
Qualification Status :
Not Qualified
Supply Current-Max :
1.37mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Memory Width :
36
Standby Voltage-Min :
1.7V
Organization :
2MX36
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
165-LBGA
Width :
15mm