CY7C1518V18-200BZC
Mfr.Part #
CY7C1518V18-200BZC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Stock
98
In Stock :
98
Memory
Operating Supply Voltage :
1.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Supply Voltage :
1.8V
Access Time :
450 ps
Density :
72 Mb
Memory Width :
18
Package / Case :
165-LBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Ports :
1
Published :
2003
Word Size :
18b
Base Part Number :
CY7C1518
Memory Size :
72Mb 4M x 18
Memory Interface :
Parallel
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
165
Nominal Supply Current :
700mA
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Output Characteristics :
3-STATE
Address Bus Width :
22b
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
165
Packaging :
Tray
Clock Frequency :
200MHz