CY7C1518KV18-333BZC
Mfr.Part #
CY7C1518KV18-333BZC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Number of Pins :
165
3 (168 Hours)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Ports :
1
Packaging :
Tray
Terminal Position :
BOTTOM
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Memory Format :
SRAM
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Memory Size :
72Mb 4M x 18
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
I/O Type :
COMMON
Pin Count :
165
Base Part Number :
CY7C1518
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Access Time :
450 ps
JESD-609 Code :
e0
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Address Bus Width :
22b
Package / Case :
165-LBGA
Supply Voltage :
1.8V
Memory Width :
18
Memory Type :
Volatile
Density :
72 Mb
Clock Frequency :
333MHz
Mount :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
1.8V
Output Characteristics :
3-STATE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Word Size :
18b
Number of Terminations :
Nominal Supply Current :
520mA