CY7C1515KV18-333BZXC
Mfr.Part #
CY7C1515KV18-333BZXC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Memory
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Published :
Density :
72 Mb
Supply Voltage :
1.8V
Number of Pins :
165
Height Seated (Max) :
1.4mm
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.9V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Width :
36
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Word Size :
36b
Number of Functions :
1
Output Characteristics :
3-STATE
Length :
15mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Ports :
2
Mount :
3 (168 Hours)
Pin Count :
165
Nominal Supply Current :
850mA
Radiation Hardening :
No
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Voltage - Supply :
1.7V~1.9V
Address Bus Width :
38b
Clock Frequency :
333MHz
Base Part Number :
CY7C1515
Memory Type :
Volatile
Standby Voltage-Min :
1.7V
Access Time :
450 ps
Terminal Pitch :
1mm
Packaging :
Tray
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
I/O Type :
Separate
JESD-609 Code :
e1
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Position :
BOTTOM
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Operating Supply Voltage :
1.8V