CY7C1480BV33-167BZXC
Mfr.Part #
CY7C1480BV33-167BZXC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Stock
50
In Stock :
50
Memory
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Ports :
4
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Access Time :
3.4ns
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Functions :
1
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Density :
72 Mb
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1mm
I/O Type :
COMMON
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Pin Count :
165
Number of Terminations :
165
Address Bus Width :
21b
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Package / Case :
165-LBGA
Clock Frequency :
167MHz
Mount :
Surface Mount
Word Size :
36b
Memory Interface :
Parallel
Packaging :
Tray
Length :
17mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Characteristics :
3-STATE
Factory Lead Time :
15 Weeks
Memory Format :
SRAM
Organization :
2MX36
Nominal Supply Current :
450mA
Published :
2004
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V