CY7C1480BV33-167BZI
Mfr.Part #
CY7C1480BV33-167BZI
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Stock
2
In Stock :
2
1
Terminal Pitch :
1mm
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Width :
15mm
Published :
2004
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
165
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Packaging :
Tray
Memory Type :
Volatile
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Standby Voltage-Min :
3.14V
Base Part Number :
CY7C1480
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Density :
75497472 bit
Height Seated (Max) :
1.4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
165-LBGA
3 (168 Hours)
Supply Current-Max :
0.45mA
Number of Terminations :
165
Access Time :
3.4ns
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Clock Frequency :
167MHz
Organization :
2MX36
I/O Type :
COMMON
Output Characteristics :
3-STATE
Memory Width :
36
Supply Voltage :
3.3V
Power Supplies :
2.5/3.33.3V
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Pin Count :
Length :
17mm