CY7C1480BV25-200BZC
Mfr.Part #
CY7C1480BV25-200BZC
Package / Case
165-LBGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 165FBGA
Stock
4
In Stock :
4
Memory
Word Size :
36b
Memory Width :
36
Mount :
Supply Voltage :
2.5V
Terminal Pitch :
1mm
Clock Frequency :
200MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
220
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Supply Voltage :
2.5V
Package / Case :
165-LBGA
Number of Terminations :
165
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Lead Free
Standby Voltage-Min :
2.38V
Access Time :
3ns
Memory Size :
72Mb 2M x 36
Number of Pins :
165
Number of Ports :
Nominal Supply Current :
450mA
Memory Format :
SRAM
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Terminal Finish :
TIN LEAD SILVER
Address Bus Width :
21b
Density :
72 Mb
Output Characteristics :
3-STATE
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Organization :
2MX36
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
15 Weeks
Base Part Number :
CY7C1480
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Length :
17mm