CY7C1474BV33-200BGXC
Mfr.Part #
CY7C1474BV33-200BGXC
Package / Case
209-BGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 209FBGA
Stock
84
In Stock :
84
Memory
Address Bus Width :
20b
Word Size :
72b
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Number of Ports :
8
Output Characteristics :
3-STATE
Access Time :
3ns
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Clock Frequency :
200MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Interface :
Parallel
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Density :
72 Mb
Supply Voltage :
3.3V
Memory Format :
SRAM
Memory Type :
Volatile
Published :
2004
Memory Size :
72Mb 1M x 72
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
7 Weeks
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
209-BGA
Organization :
1MX72
Number of Pins :
209
ECCN Code :
3A991.B.2.A
Base Part Number :
CY7C1474
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
209
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Functions :
1
Series :
NoBL™
Memory Width :
72
I/O Type :
COMMON
Lead Free :
Lead Free
Standby Voltage-Min :
3.14V
Length :
22mm
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Pitch :
1mm
Pin Count :
Nominal Supply Current :
500mA
Height Seated (Max) :
1.96mm
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V