CY7C1472V33-200AXCT
Mfr.Part #
CY7C1472V33-200AXCT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 100TQFP
Package / Case :
100-LQFP
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Density :
72 Mb
Pin Count :
100
Number of Terminations :
100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63V
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Base Part Number :
CY7C1472
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3/e4
Address Bus Width :
22b
Access Time :
3ns
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
NoBL™
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
MATTE TIN/NICKEL PALLADIUM GOLD
Word Size :
18b
Terminal Pitch :
0.65mm
Memory Type :
Volatile
Nominal Supply Current :
500mA
Height Seated (Max) :
1.6mm
Number of Ports :
2
Operating Supply Voltage :
3.3V
Clock Frequency :
200MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
72Mb 4M x 18
Memory Format :
SRAM
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Published :
Mount :
Surface Mount
Memory Width :
18
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Qualification Status :
Not Qualified
Organization :
4MX18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Infineon Technologies CY7C1472V33-200AXCT
Memory Infineon Technologies CY7C1472V33-200AXCT Overview
CY7C1472V33-200AXCT Features
The CY7C1472V33-200AXCT IC SRAM boasts several key features that make it a top choice for high-performance applications. These include a large 72Mbit capacity, a fast access speed facilitated by its 200 MHz clock rate, and a parallel interface that ensures quick and efficient data handling. Packaged in a 100TQFP, it offers a balance of performance and compactness, making it suitable for densely-packed electronics.