CY7C1471BV25-133AXCT
Mfr.Part #
CY7C1471BV25-133AXCT
Package / Case
100-LQFP
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Supply Voltage :
2.5V
Qualification Status :
Not Qualified
Sync/Async :
SYNCHRONOUS
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Operating Supply Voltage :
2.5V
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Memory Interface :
Parallel
Number of Ports :
4
Package / Case :
100-LQFP
Length :
20mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
100
Organization :
2MX36
Voltage - Supply :
2.375V~2.625V
Memory Type :
Volatile
I/O Type :
COMMON
Number of Pins :
100
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.625V
Base Part Number :
CY7C1471
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Standby Voltage-Min :
2.38V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Clock Frequency :
133MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.6mm
Series :
NoBL™
Output Characteristics :
3-STATE
Published :
Memory Format :
SRAM
Memory Width :
36
Terminal Pitch :
0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
21b
Pbfree Code :
yes
Density :
72 Mb
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Nominal Supply Current :
305mA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.375V